Objevujte

Totalita a chudoba jdou ruku v ruce

Chudoba duševní, nemožnost svobodně obohacovat své obzory, vede k letargii a chudobě hmotné, jak ostatně neopomněl zdůrazňovat ve svých textech Václav Havel. K sametové revoluci tak vedl nejen vzdor vůči vládě jedné strany, která se v roce 1989 nacházela v zoufalém stavu, ale též vzdor vůči neustálému nedostatku základních potřeb.

Více informací

Originály Národních novin

Výstava Kniha v muzeu přibližuje také knihovny Jaroslava Haška, Otakara Štáfla a Karla Havlíčka Borovského. A co by to bylo za výstavu o havlíčkovské knihovně, kdyby do výběru exponátů nebyly zařazeny originály Národních novin. V muzejních sbírkách se nacházejí kompletní ročníky těchto novin vydávaných Havlíčkem mezi dubnem 1848 a lednem 1850. Jednotlivá čísla jsou svázaná do dvou objemných svazků. Zkuste si přečíst, co se odehrávalo v českých zemích přesně dne 12. listopadu 1848.

Více informací

Nakladatelství Vysočina

Výstava Kniha v muzeu připomíná také výrazné nakladatelství Vysočina, které má svou vlastní muzejní sbírkovou skupinu.

Více informací

Melantrichova Bible poprvé vystavena!

Mezi další zajímavý exponát vystavený na aktuální výstavě Kniha v muzeu lze jistě zařadit Bibli z roku 1570 vytištěnou v tiskárně slavného pražského tiskaře a nakladatele Jiřího Melantricha z Aventina.

Více informací

Kdo by nechtěl vidět antifonář na vlastní oči…

Tento rukopis z přelomu 15. a 16. století patří mezi nejstarší knihy, které můžete nyní vidět na výstavě Kniha v muzeu. Antifonář je liturgickou knihou s notovanými zpěvy pro slavení liturgie hodin. Na rozdíl od graduálu Pavla Mělnického však neznáme jeho provenienci. Přestože je v muzejních sbírkách přinejmenším od roku 1905, je vystaven vůbec poprvé

Více informací

600 let od smrti Jana Žižky z Trocnova

Přesně před 600 lety, dne 11. října 1424, zemřel při obléhání Přibyslavi jeden z největších vojevůdců, ale také kontroverzních postav v historii českých zemí Jan Žižka z Trocnova.

Více informací

Souboj tabáku a slavného novináře

Město Německý Brod se v době první republiky hrdě přihlásilo k odkazu slavného novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského. Před sto lety mu byl v parku vztyčen pomník a v Havlíčkově domě zřízena expozice uchovávající památky z Havlíčkovy rodiny. Leč dobré úmysly narušila hned vzápětí tužba lidí po materiálních statcích. V roce 1925 byl u mariánského sloupu postaven nevzhledný kiosek s trafikou, proti kterému protestoval Klub českých turistů. Protesty byly marné, kiosek vydržel plných deset let. V roce 1936 našlo město pro kiosek řešení radikální, ovšem na úkor expozice Karla Havlíčka.

Více informací

390 let od smrti Jana Rudolfa Trčky z Lípy

Stalo se to v roce 1634, před 390 lety. Tohoto roku dne 29. září zemřel v Německém Brodě významný český šlechtic Jan Rudolf Trčka z Lípy.

Více informací

Hornická minulost havlíčkobrodska

Již jen do 29. 9. můžete navštívit končící výstavu o archeologickém výzkumu, který proběhl před stavbou jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu. Důležité jsou především nálezy ze středověké hornické minulosti našeho regionu.

Více informací

100. výročí postavení pomníku Karla Havlíčka Borovského

Blíží se 100. výročí postavení pomníku Karla Havlíčka Borovského v Německém Brodě, který byl vztyčen 14. září 1924.

Více informací

Nenechte si nic ujít

Máte-li zájem dostávat emailové pozvánky na akce pořádané muzeem (případně výzvy ke spolupráci) přihlašte se k odběru. Více o ochraně osobních údajů naleznete zde.

Sledujte nás!