Ukrajinské odpoledne

3.11.

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod vás srdečně zve na Ukrajinské odpoledne v rámci projektu věnovaného nejpočetněji zastoupeným menšinám v České republice. Program začíná na Staré radnici v neděli 3. listopadu od 15.00. Přijďte se blíže seznámit se zajímavou zemí, její kulturou, lidmi, krajinou, barvitostí i historií.

Od 15.00 na vás čeká koncert skvělé klavíristky Oleny Ivanenko a v 16.00 beseda s historikem Mgr. Liborem Svobodou Ph.D. Přijít můžete kdykoli, program doplňují dílničky pro děti, malá výstava a občerstvení v ukrajinském stylu.

Těšíme se na vás!

Akce je realizována ve spolupráci s Městem Havlíčkův Brod a za finančního přispění Ministerstva vnitra.

Termíny dalších akcí věnovaných menšinám:
Mongolsko – 20. 10. 2024 od 15. h
Vietnam – 24. 11. 2024 od 15. h

Olena Ivanenko se narodila v ukrajinském Charkově. Již odmalička chtěla hrát na klavír, ale nepocházela z hudební rodiny a její cesta ke klavíru nebyla přímočará. Díky pečlivé přípravě své učitelky Lydie Čeredničenkové byla přijata na speciální hudební školu v Charkově. Kvůli nemoci však studium nedokončila, přesto se v roce 1995 umístila na druhém místě v mezinárodních soutěžích. V roce 1999 se přestěhovala do Kyjeva, aby mohla studovat na hudební škole M. Lysenka pod vedením doc. Borise Fedorova. V roce 2004 byla pozvána na festival do Plzně na koncert přátel komorní hudby a rozhodla se přihlásit na pražskou Akademii múzických umění. V roce 2008 nastoupila na magisterské studium na HAMU, kde studovala pod vedením prof. E. Leichnera a posléze prof. F. Malého. Během studia se zúčastnila různých soutěží a klavírních kurzů, zejména soutěží Pražského jara, Jaen ve Španělsku a kurzu pod vedením A. Kouyoumdjiana, J. Jiracka von Arnim atd. Po absolvování HAMU se přestěhovala do Rychnova nad Kněžnou a poté do Náchoda, kde pracovala jako učitelka hry na klavír a korepetitorka ZUŠ v Náchodě a okolí. Práce s dětmi jí přinesla hodně zkušeností, které jí velmi pomáhají v nynějším působení na konzervatoři německého řádu v Opavě, kde působí od roku 2023 jako pedagožka a korepetitorka.

« Moji žáci mě naučili hledat odpovědi – ať už na nečekané otázky, na skladby, které hrajeme, a na tisíc dalších věcí. Naučila jsem se poslouchat jejich názory, jakkoliv se mohly zdát «špatné» na první pohled. Jsme tým, kde každý názor má právo na existenci, a to, že jsem starší – anebo mám více životních zkušeností, vůbec neznamená, že jsem hlavní, a ostatní (moji žáci) se mají přizpůsobit. A pak vzniká dialog, kde jsou obě strany stejně důležité a vytvářejí něco, co je baví na hodinách klavíru i v životě.»

Beseda Libora Svobody z Ústavu pro studium totalitních režimů:

Cílem přednášky je seznámit posluchače ve stručnosti se základními zlomy ukrajinské historie a objasnit komplikovaný vztah Ukrajiny k Rusku, ale také k Polsku. Těžiště přednášky bude především v moderních dějinách (hladomor, banderovské hnutí, boj za nezávislou Ukrajinu ve 20. století, Ukrajina za 2. světové války, ad.).

 

 

← Zpět na přehled