Oslavy 100. výročí odhalení pomníku Karla Havlíčka Borovského

14.9.

!!!!ZMĚNA!!!!

Milí příznivci Karla Havlíčka Borovského, počasí nepřeje venkovním oslavám, proto jsme se rozhodli připomínku 100. výročí postavení pomníku našeho velikána přesunout přímo do Havlíčkova domu. Čas a termín zůstává zachován – tedy sobota 14. září od 15.00 v Havlíčkově domě. Havlíček se nezalekl ani ministra Bacha, jehož jméno znamená „potok“, snad ani nám přívaly deště nezabrání uctít památku našeho velikána. Těšíme se se na vás v sobotu.

Dne 14. září 2024 uplyne přesně 100 let od chvíle, kdy byl v Německém Brodě odhalen pomník Karla Havlíčka Borovského od významného sochaře Bohumila Kafky. Připomínka této významné události, u které byly přítomny špičky politického a kulturního života mladého československého státu, se uskuteční v rámci Dnů evropského kulturního dědictví v sobotu 14. září od 15:00. Začátek oslav proběhne u pomníku slavného spisovatele a novináře, kde bude uctěna jeho památka a zinscenován příběh instalace, kterou ovlivnil nejen slavný sochař, ale i další osobnosti Československa, především Otakar Štáfl. Zájemci o historii pomníku mohou poté navštívit Galerii výtvarného umění, kde je v rámci výstavy Boj o malé město připomenut i Karel Havlíček Borovský a zápas o umístění pomníku. V Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod budete moci shlédnout některé předměty a fotografie, které se vážou k této události včetně pamětní listiny ze základního kamene pomníku. Výstavy jsou zdarma přístupné celý den. Závěr oslav proběhne na hřbitově sv. Vojtěcha u hrobu rodiny Havlíčkovy.

Program oslav:
15.00-15:30: Jak to bylo před sto lety. Místo konání: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod
15:30-16:30: Prohlídka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod – úryvky z historie pomníku Karla Havlíčka Borovského
16:30-17:00: Návštěva hřbitova sv. Vojtěcha a položení kytic u hrobu rodiny Havlíčkovy